Powiatowy Urząd Pracy w Białej Podlaskiej oferuje mieszkańcom miasta i powiatu szereg działań aktywizacyjnych. Wśród nich wymienić należy: giełdy pracy, targi pracy, staże, przygotowanie zawodowe dorosłych, prace interwencyjne, roboty publiczne, prace społecznie użyteczne, wyposażenie/doposażenie stanowiska pracy, środki na podjęcie działalności gospodarczej, poradnictwo grupowe, spotkania informacyjne, szkolenia, szkolenia grupowe, dofinansowanie wynagrodzenia dla osób po 50 roku życia, dofinansowanie zatrudnienia rodziców powracających na rynek pracy, aktywizacja osób do 30 roku życia. Form wsparcia jest wiele i z pewnością każda zainteresowana osoba znajdzie coś dla siebie. W dzisiejszym wpisie zajmiemy się tematem szkoleń oferowanych przez Powiatowy Urząd Pracy w Białej Podlaskiej.
Szkolenie jest to forma zajęć pozaszkolnych doskonaląca umiejętności, uzupełniająca wiedzę i dająca możliwość uzyskania nowych kwalifikacji zawodowych. Osoby bezrobotne z ustalonym II profilem pomocy mogą uzyskać skierowanie na szkolenie z Powiatowego Urzędu Pracy w Białej Podlaskiej. W niektórych – uzasadnionych – przypadkach o taką pomoc mogą starać się również osoby objęte I profilem pomocy. O przystąpieniu do szkolenia decyduje forma organizacyjna szkolenia, a także ustalony indywidualny plan działania.
Pod uwagę brane są osoby poszukujące pracy, które przede wszystkim znajdują się w okresie wypowiedzenia stosunku pracy z przyczyn pracodawcy/zakładu pracy; nadal są zatrudnione u pracodawcy, który znajduje się w stanie upadłości lub likwidacji (nie dotyczy to likwidacji w celach prywatyzacji); pobierają świadczenie socjalne, które przysługuje na urlopie górniczym lub pobierają górniczy zasiłek socjalny; są uczestnikami zajęć w Centrum Integracji Społecznej lub uczestniczą w indywidualnym programie integracji; są żołnierzami rezerwy, pobierają świadczenie szkoleniowe, podlegają pod ubezpieczenie społeczne rolników jako domownicy lub małżonkowie rolnika, które zamierzają podjąć zatrudnienie lub inną pracę zarobkową, bądź też działalność gospodarczą poza sektorem rolnictwa; są cudzoziemcami.
Szkolenia przewidziane są przede wszystkim dla osób, które nie posiadają kwalifikacji zawodowych lub posiadają takie, które są niedostosowane do potrzeb lokalnego rynku pracy i konieczna jest zmiana lub ich uzupełnienie. Ze szkoleń skorzystać mogą także osoby, które utraciły zdolność do wykonywania pracy w wyuczonym zawodzie, w którym dotychczas pracowały. Ci, którzy nie radzą sobie z aktywnym poszukiwaniem pracy, także znajdują się w grupie osób podlegających programowi szkoleń.
Szkolenia oferowane przez Powiatowy Urząd Pracy w Białej Podlaskiej mogą trwać pomiędzy 6, a nawet 12 miesięcy. Wydłużony okres do 12 miesięcy musi być uzasadniony programem szkolenia w danym zawodzie. Szkolenia dla osób, które nie posiadają żadnych kwalifikacji zawodowych, mogą trwać znacznie dłużej, bo od 12 nawet do 24 miesięcy, w sytuacjach, gdy szkolenie uzasadnione jest programem.
Szkolenia, które organizowane są przez PUP, mogą przybierać różnorodne formy. Mogą to być szkolenia grupowe, indywidualne, na podstawie trójstronnych umów szkoleniowych lub bonów.
Szkolenia grupowe uruchamiane i realizowane są zgodnie z planem szkoleniowym, który sporządzany jest na cały rok na podstawie badań, analiz lokalnego rynku pracy oraz prognoz z nim związanych np. na podstawie występowania określonych ofert pracy, oraz zapotrzebowania ze strony pracodawców.
Szkolenia indywidualne są realizowane po złożeniu wniosku przez osobę, która potrafi uzasadnić celowość jego podjęcia i dodatkowo jego koszt nie przekroczy 300% przeciętnego wynagrodzenia w części finansowanej przez Fundusz Pracy.
Szkolenia na podstawie trójstronnych umów szkoleniowych są realizowane na podstawie pisemnego wniosku wystawionego przez pracodawcę, który niejako zamawia szkolenie dostosowane do potrzeb stanowiska pracy. Do takiego wniosku pracodawca ma obowiązek dołączyć zobowiązanie, że skierowany na indywidualne szkolenie bezrobotny, zostanie przez niego zatrudniony na okres minimum 6 miesięcy. Umowa, która zawierana jest na zorganizowanie takiego szkolenia, dotyczy, jak sama nazwa wskazuje trzech stron: starosty, pracodawcy i instytucji szkoleniowej. W umowie określa się zakres umiejętności oraz kwalifikacji, które oczekiwane są przez pracodawcę oraz zobowiązanie o zatrudnieniu bezrobotnego po zakończonym szkoleniu.
Bon szkoleniowy to pomoc dla osób bezrobotnych, które ukończyły 30 rok życia. W tym przypadku, jeśli bezrobotny wykaże, że szkolenie pomoże mu w podjęciu zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej np. działalności gospodarczej, może zostać skierowany na szkolenie w ramach bonu, na podstawie którego szkolenie podlega sfinansowaniu do wysokości 100% przeciętnego wynagrodzenia obowiązującego na dzień przyznania bonu.
Osoba, która przystępuje do szkoleń, ma zagwarantowane świadczenie w postaci stypendium szkoleniowego, które przyznawane jest na cały okres szkolenia od pierwszego do ostatniego dnia w wysokości 120% zasiłku dla bezrobotnych. Taki zasiłek obowiązuje dla szkoleń co najmniej 150 godzinnych, w przypadku mniejszej ilości godzin wysokość stypendium ustalana jest indywidualnie.
Jeśli bezrobotny nie ma prawa do stypendium, może ubiegać się o odszkodowanie z tytułu ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków, które nastąpiły w czasie szkolenia, w drodze na szkolenie lub w drodze powrotnej.
Osoba szkoląca się ma prawo do przystąpienia do bezpłatnych badań lekarskich lub psychologicznych, jeśli ich przeprowadzenie wymagane jest przez program szkolenia.
Jeżeli osoba przystępująca do szkolenia zamieszkuje w innym miejscu, niż ono się odbywa, pokrywane są koszty zakwaterowania i wyżywienia, o ile tak wynika z umowy zawartej z instytucją szkoleniową.
Każdy, kto korzysta ze szkolenia, ma prawo do jego ukończenia, nawet gdy w trakcie jego trwania podejmie zatrudnienie lub inną pracę zarobkową, w tym działalność gospodarczą.
Bezrobotny, który odmówił przystąpienia do szkolenia bez podania przyczyny, może zostać pozbawiony statusu bezrobotnego kolejno na: 120 dni przy pierwszej odmowie, 180 dni przy drugiej odmowie oraz 270 przy trzeciej odmowie.