projekty aktywizacyjne PUP

Dla kogo pomoc PUP?

Powiatowy Urząd Pracy w Białej Podlaskiej prowadzi wiele projektów mających na celu aktywizację bezrobotnych, które są współfinansowane ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego. Poprawa sytuacji na lokalnym rynku pracy jest uwzględniona także w Regionalnym Programie Operacyjnym Województwa Lubelskiego na lata 2014-2020.

Głównym celem aktywizacji bezrobotnych jest większe zatrudnienie osób, które znajdują się w tzw. trudnej sytuacji na rynku pracy. Mowa tu głównie o osobach po 50 roku życia, o niepełnosprawnych, niewykwalifikowanych (z wykształceniem podstawowym lub gimnazjalnym) oraz długotrwale bezrobotnych. Z pomocy PUP w Białej Podlaskiej może skorzystać również rolnik lub członek rodziny rolnika, jeśli jego gospodarstwo rolne nie jest większe niż 2 hektary przeliczeniowe.

Jakie działania obejmuje aktywizacja bezrobotnych?

Oto formy aktywizacji bezrobotnych:

1. Pośrednictwo pracy i poradnictwo zawodowe

Ta forma wsparcia obejmuje m.in. uczestnictwo w targach i w giełdzie pracy, a także możliwość spotkania się z doradcą zawodowym. Poradnictwo jest pomocne w obraniu drogi zawodowej lub podjęciu decyzji o całkowitej zmianie kwalifikacji. Ten element aktywizacji może być realizowany indywidualnie lub grupowo.

2. Staże

Ich celem jest nabycie praktycznych umiejętności. Staże zwykle są kierowane do absolwentów szkół średnich i wyższych, a także do osób po 50 roku życia.

3. Prace interwencyjne

W tym przypadku pracodawca może skorzystać na refundacji zatrudnienia bezrobotnego.

4. Szkolenia indywidualne lub grupowe

Pomagają zdobyć kwalifikacje niezbędne do wykonywania określonych zawodów. W niektórych przypadkach warunkiem znalezienia pracy w Białej Podlaskiej jest przebranżowienie się.

5. Refundacja kosztów wyposażenia lub doposażenia stanowiska pracy

Z takiej dogodności korzystają pracodawcy, którzy postanawiają nawiązać współpracę z PUP-em. Koszt doposażenia lub wyposażenia stanowiska nie może przekroczyć kwoty 23 tysięcy złotych.