Okres wakacyjny to czas, kiedy swoje pierwsze doświadczenia zawodowe zdobywają uczniowie szkół średnich, maturzyści oraz studenci. W jaki sposób najłatwiej znaleźć zajęcie? Możliwości jest wiele. Najwięcej ofert pracy w Białej Podlaskiej znajdziemy za pośrednictwem portali rekrutacyjnych oraz społecznościowych. Poza tym ogłoszenia o naborach do lokalnych firm i stażach są publikowane przez Powiatowe Urzędy Pracy.
Gdzie najszybciej znajdą pracę młodzi, niedoświadczeni kandydaci? Szanse daje przede wszystkim handel, gastronomia oraz telemarketing. Niektórzy zatrudniają się jako pomoc biurowa lub szukają zleceń, które można realizować w formie zdalnej. Jeśli komuś zależy bardziej na zdobyciu doświadczenia niż środków do życia, to może wziąć pod uwagę odbycie stażu lub praktyk.
Rekrutacja
Szukanie pierwszej pracy to dla młodzieży duży stres. Niektórym problemów przysparza przygotowanie dokumentów aplikacyjnych. Jeśli brakuje Ci doświadczenia, to podkreśl w CV swoje umiejętności oraz sukcesy naukowe. Warto wspomnieć o ciekawym hobby, o wolontariacie czy o udziale w wymianie międzynarodowej. Istotne jest to, by mimo braku praktyki zawodowej, rekruter dostrzegł w Tobie potencjał. Nie radzimy koloryzować, ponieważ sprytny rozmówca szybko wyczuje fałsz, a wpadka całkowicie przekreśla szanse na zatrudnienie. W sporządzeniu życiorysu zawodowego zawsze może pomóc agencja doradztwa personalnego.
Jeżeli większym zmartwieniem jest dla Ciebie rozmowa o pracę w Białej Podlaskiej, to musisz odpowiednio się przygotować. Przede wszystkim sprawdź, czym zajmuje się firma, a także ile wynoszą zarobki na stanowisku, na które aplikujesz. Rekruter pewnie spyta o Twoje plany dotyczące przyszłości zawodowej.
Formalności
Niedoświadczeni kandydaci, którzy słabo znają prawo pracy, są narażeni na różnego typu manipulacje i oszustwa. Z tego względu bardzo istotne jest jasne określenie zasad dotyczących zatrudnienia. Podstawowa wiedza dotycząca praw i obowiązków pracownika jest niezbędna.
Po pierwsze, należy ustalić jaką formę zatrudnienia przewiduje pracodawca. Pamiętaj, że umowę powinieneś podpisać przed rozpoczęciem wykonywania obowiązków. Uczniowie oraz studenci najczęściej otrzymują umowy na okres próbny lub umowy zlecenia.
Koniecznie należy też dopytać o wynagrodzenie – musisz znać stawkę minimalną. Lepiej unikać pracodawców, którzy składają obietnice bez pokrycia dotyczące np. bardzo wysokich premii czy płacenia „pod stołem”.
Jest 1 komentarz pod tym artykułem
pierwsza praca to duży stres, ale na spokojnie