rady dla przedsiebiorców

Każdy, kto prowadzi własną działalność gospodarczą, wie jak ważne dla prawidłowego funkcjonowania własnej firmy, jest dotrzymywanie terminów. Zwłaszcza jeśli chodzi o płatności. Tym bardziej, jeśli mowa o płatnościach na rzecz Urzędu Skarbowego lub ZUS.

Bialscy przedsiębiorcy każdego miesiąca muszą rozliczać skrupulatnie każdy grosz. Terminy płatności są takie same dla każdego przedsiębiorcy w kraju.

I tak do 7 dnia każdego miesiąca przedsiębiorca rozliczający się na podstawie karty podatkowej zobowiązany jest do opłacenia podatku. Z kolei ci, którzy prowadzą indywidualną działalność gospodarczą i nie zatrudniają pracowników, mają czas na opłacenie składek ZUSowskich do 10 dnia każdego miesiąca.

Z kolei 15 dnia miesiąca mija termin opłacenia składek na ubezpieczenie społeczne, zdrowotne i Fundusz Pracy oraz Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych dla przedsiębiorców zatrudniających pracowników.

Do 20 dnia miesiąca przedsiębiorca musi dokonać opłat na rzecz zryczałtowanego przychodu ewidencjonowanego, zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych, które prowadzą działalność na zasadach ogólnych oraz zaliczkę na podatek dochodowych dla przedsiębiorców rozliczających się według 19% stawki liniowej.

Do 25 dnia miesiąca przedsiębiorca musi rozliczyć miesięcy podatek VAT (VAT-7) oraz miesięczny podatek akcyzowy. Także do 25 dnia miesiąca następującego po kwartale, w którym powstał obowiązek podatkowy, przedsiębiorca zobowiązany jest do rozliczenia podatku VAT-7K. Oprócz tego przedsiębiorca zobowiązany jest do złożenia informacji podsumowującej VAT-UE, dotyczącej wewnątrzwspólnotowych dostaw oraz znaków towarowych w terminie także do 25 dnia miesiące następującego po kwartale.

Do 31 stycznia następującego po roku podatkowym należy złożyć zeznanie o wysokości osiągniętego przychodu oraz wartości dokonanych odliczeń i należnego ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. Mowa o PIT-28.

I ostatni termin, na który każdy przedsiębiorca musi zwrócić uwagę to 30 kwietnia roku następującego po podatkowym. W tym terminie mija czas składania zeznania o wysokości osiągniętego dochodu/straty za ubiegły rok dla przedsiębiorców prowadzących działalność na zasadach ogólnych oraz rozliczających się według stawki podatkowej 19%. Mowa o formularzach PIT-36, PIT36-L. Do 30 kwietnia również należy pamiętać o wpłaceniu różnicy pomiędzy podatkiem należnym od dochodu wynikającego z zeznania a sumą należnych za dany rok zaliczek. To, co jest istotne, terminowość wpłat. Należy jednak pamiętać, że jeśli wskazany dzień wypada w sobotę lub inny dzień ustawowo wolny od pracy, termin też przesuwa się automatycznie do pierwszego dnia pracującego następującego po dniu/dniach wolnych.